Shin s.r.o.

#lang1:
   

 

 

Shin Ltd. is a family business founded in 2000.

We are direct importers and distributors of food and non-food goods from Asia. We offer products from South Korea, Japan, China, Thailand, Vietnam and India. 

We specialize in exports, wholesales and retails of dry, frozen food and non-food products. Especially for gastro businesses we offer our delivery to Sushi bars, Asian restaurants and Canteens. We cooperate with the best Asian restaurants and Sushi bars in Czech Republic and abroad.

We also export to neighbouring countries: Germany, Poland, Hungary and Slovakia. Our company also specializies in distribution to large retail chains such as Makro, Tesco, JiP and Rohlík etc. 

Every year we promote our goods in cooking classes hosted by Makro. You can also see our team in food festivals as well.

Our main goal is to offer our customers high quality Asian products for the best prices. We have in our product range more than 1,000 kinds of goods.

We take our work as a mission, and we want to make our customers come back to us happy. 

                                                                                                            

 

#lang2:|

                                                                                                                                                                          

                                        

 

SHIN s.r.o. je rodinná firma založená v roce 2000.

Jsme první a největší Korejsko-Japonský obchod založený v ČR. Jsme přímým dovozcem a distributorem potravin a zboží z Ásie. Nabízíme produkty z Jižní Koreje, Japonska, Číny, Thajska, Vietnamu a Indie. 

Specializujeme se na export, velkoobchod a maloobchod suchých a mražených potravin a zboží. Zejména pro gastro podnikání nabízíme závozy do sushi barů, asijských restaurací a katýn. Spolupracujeme s nejlepšími asijskými restauracemi a sushi bary v České republice a v zahraničí. 

Také exportujeme do sousedních zemí: Německa, Polska, Maďarska a Slovenska. Naše firma se také specializuje na hypermarkety jako jsou Makro, Tesco, JiP a Rohlík atd.

Každým rokem propagujeme naše zboží v kurzech vaření pořádaném Makro. Můžete náš tým i na food festivalech osobně vidět.

Naším hlavním cílem je nabídnout našim zákazníkům vysoce kvalitní asijské produkty za nejlepší ceny. Ve svém sortimentu nabízíme více jak 1000 druhů zboží.

Naši práci bereme jako poslání, a proto chceme, aby se naši zákazníci k nám vraceli spokojení.